View Single Post
Eski 08-11-2012, 21:13   #66
limon_sever
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Sayın limon_sever, bu tohumlardan tesbih yapmak için nasıl bir işlem uyguladınız, rica etsem anlatabilir misiniz?
Yaklaşık 3-4 yıl önce bizde bir adet tesbih yaptık ama onu yapana kadar ömrümden ömür gitti diyebilirim Tesbih ipi geçireceğiz geçmiyor. İğneye ip takıp denedik iğnenin arkasında ip 2 kat olunca hiç geçmedi. Tohumların içindekini çıkarmamız lazım, nasıl çıkaracağımızı bilmiyoruz. Bayanların dantel ördüğü tığ ile uğraşa uğraşa içtekiler çıktı da biz de zar zor bir tesbih yaptık. Sonuç çok güzel olmasına rağmen sırf zor olduğu için bir daha denemedim
Öncelikle basit bir tesbihin boncuklarını çıkarttım. Tesbih bitkisinin tohumlarının içindekileri küçük bir cımbızla asıla asıla tek tek çıkardım. (İçindekiler 4 parça halindeydi.) Daha sonra yorgan iğnesine ipi geçirdim. Tohumun bitkiye bağlı kısmından iğneyi geçirip diğer ucundan çıkardım. Ama bu işlem en zorlayıcı kısımdı. 20. tohumdan sonra iğneyi elime batırdım. Deriden geçti çıktı. Biraz kanama oldu. Ama hemen müdahale ile kanamayı durdurdum. Yani dediğiniz gibi epey zor bir işlem. 33 tohumu dizdikten sonra imame için 2 tohum daha kullandım. Hazır tesbihin avantajından faydalandım. Anlayacağınız biraz hazıra kondum. Ama sonuç olarak güzel bir tesbih ortaya çıktı.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön