View Single Post
Eski 06-11-2012, 16:09   #1
dalya35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
dalya35 / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir =İzmir

Bahçenin büyüklüğü = Ev hariç 200 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları =Güneşli ve aşırı rüzgarlı

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb)=Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?=Önceki hali, içinde yıkılmış viran bir taş ev olan tamamı 380m2 olan bir bahçe

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? =İki yıl'dır ugraşıyorum

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?= Tasarım yapmadık. Toprağın elverdiği ölçüde ve hiç yardım almadan birşeyleri yapa boza deneyerek yaptık.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz = Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)=Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?= Çardak, sebzelik.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? =Kimin yokki?..Benim hayalim en nadide bitkileri yetiştirmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) =
Ağaçlardan başlıyalım.Nar,Dut,Malta eriği,Bodur elma, Ayva, Erik, Limon, Mandalina, Portakal, Badem, Kayısı, Fıstık çamı.

Gül çeşitleri,Gazanya,Bodrum papatyası,Sardunya,Lale,Nergis,Sümbül,Çiğdem,Kır menekşesi,Lilyum,Itır,Hercai,Yer açelyası,Girit lalesi,Mor salkım,Pasiflora,İris,Yıldız çiçeği,Kadife çiçeği,Ful,Sarı yasemin, Mavi yasemin,Zakkum,Çuha,Hanımeli,Melisa, Limon melisa,Adaçayı, Lavanta,Kasımpatı, Yaz patı,Acem borusu,Aslanağzı,Leylak,Petunya,Ortanca,Karanfil,Y ukka,Maviş,Kül çiçeği,Selluka,Clematis ,Domates,Biber, Patlıcan,Salatalık,Roka,Maydanoz,Soğan,Marul, Asma ve adını bilmediğim bazı çiçekler...

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? = Hepsi özel ama iki tane özel bitkim var.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?= Selluka, Clematis

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?= Yapmaya çalışıyorum

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?= Şebeke suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? = Hiçbirşey maalesef

Toprak özellikleri = Taşlı bir yapıya sahip temizledikçe taş çıkıyor.

Kompost yapıyor musunuz?= Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?= Olmaz mı?

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? =

Bahçeniz organik mi?= Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?= Koyun gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?= Hayır

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?= Evet dağlık bir bolge ve ciddi soğuk alıyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?= İyiki bu bahçeye sahip olmuşum.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?= Evet

dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön