View Single Post
Eski 05-11-2012, 09:11   #30
yalandünya59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili Beckham711,

Yönetmelikte bahsedilen 500 Kw/saat'lik rüzgar türbinidir.

Ne üreteceği ise tamamen muamma yani diyelimki çanakkaledesin

rüzgar hızıda 45 km/h olsun.

Türbin anlık ve saatlik olarak 500 Kw elektrik üretir, ancak 1 günde yani toplamda üreteceği elektrik rüzgarın ne kadar süre ile 45 km/h estiğidir.

Diyelim ki 1 günde 6 saat boyunca aynı hızda esti (olmaz ama), 18 saat ise yaprak kıpırdamadı.

6 x 500 Kw= 3000 Kw/gün üretim mükemmel. ancak rüzgar her zaman aynı hızda, aynı yönde, aynı yoğunlukta esmez, bunu genel olarak hesaplamak için 3-4 ile çarparlar.

Yani tahminler yapılırken şöyle diyorlar;

500 kw X 4 = 2000 Kw/gün
2000 kw x 365 = 730.000 Kw/Yıl diye hesaplanır.

Tarık Şahin Arkadaşıma'da bişeyler yazmak isterim;

Mit'ten ve Genel Kurmay'dan izin olayı 'Lisanslı Üretim' yani 500 Kw/nın üzerindeki ve 10 larca türbinin olduğu sahalarda gerekiyor, oda aslında her zaman değil. Yakınlarda dinleme istasyonu felan varsa,olabilir. Bu durum Türkiyenin her yerinde böyle değildir.
Yani bizim ihtiyacımız gibi ufak güçlü rüzgar türbinlerinde lisans hatta izin almaya gerek yoktur, ****** türbini kendi arazinize dikiyorsanız.

Son olarak Kerem Kardeş,

Fotoğraf makinasını işlerin yoğunluğundan dolayı unutuyorum, ancak bu hafta söz benim konunun altında göreceksin.Hem kıvıcıklarımıda görün bakalım beğenecekmisiniz,
Tavuk Gübresi+Leonardit neler yapıyormuş hep beraber değerlendiririz.

Ayrıca Kerem Kardeş banada çok uzakmışsın 'Çanakkale' şurası hemşehrim gelir yerinde görürsün, tüm dostlara kapımız her zaman açık...

Saygılar...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön