View Single Post
Eski 04-11-2012, 11:49   #82
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Hepinize merhaba,
Adim Charlaux ve Istanbul'un Cekmekoy'unde soguguna aldiris etmeden egzotik bitki yetistirmeye calisiyorum.Turnea ulmifolia'dan tutun hindistancevizine,hindistancevizinden tutun gliricidia sepiumlara,gliricidia sepiumlardan tutun jaboticabalara kadar her bitkiye el degdirmis olan bendeniz dedim ki bir baslik acayim sirf bu denemelerimi ve ogrendiklerimi bu baslik altinda fotograflayarak anlatayim.Kendime bu haftanin (bir bakmissiniz gunun konusu olabilir tabi ) konusu olarak Theobrama Cacao'yu sectim.Nereden temin ederizden tutun nasil cimlendirilecegine kadar derinligine meseleye inecegim,ayrica kendi urettigim bir taktigide sizlerin begenisine sunacagim.

1)Theobroma Cacao
Nacizade kakao agaci,Umpa Lumpa'larin memleketlerini terk ettiren melet.Bilinen isimleri arasinda kakao,kakao agaci,Tanrinin meyvesi,cikolata agaci gibidir.Yagmur ormanlarinda yetisebilen bu kakao agacinin yaninda genellikle gliricidia sepiumda olur,gliricidia sepium daki madre de cacao da buradan gelir,bir baska degisle Gliricidia sepium'un gozbebegidir kakao agaci.Hemen altta daha ayrintili bir bilgiyi listeleyerek veriyorum.

Bilinen isimleri: Kakao,kakao agaci,Tanrinin meyvesi,cikolata agaci
Latince adi: Theobroma Cacao L.
Sinifi:Equiesetopsida
Altsinifi:Magnoliidae
Super sira (superorder diyor cevirimin kusuruna bakmayin) : Rosanae
Sira:Malvales
Aile:Malvacae
Genes:Theobroma
Anavatani:Meksika,Central Amerika,Guney Amerika'nin kuzey kisimlari
Ozellikeri: Genelde bocek ceken bir turmus dogal ortaminda.

Simdi gelelim bizi ilgilendiren kisimlara cunku kakaonun Turkiye'de 5-8 ft e ulasacak hali yok,ya da en azindan evimizde ulasmasin kucuk kalsin o bize yeter diye dusunuyorum.Kakao'nun meyvesi yumurta seklinde ve sarimtrak renkte.Ekecekler icin taze ve nemli kalmasi cok onemli bu yuzden yurtdisi siparislerinde daha bir dikkatlice paketlenerek geliyor kendileri.Ancak derseniz ki ben kakao beanlerimi kurutacagim Aztekliler Mayalilar gibi icecek yapacagim o zaman kurutma serbest.

Kakao tohumlarini ebayden temin eden ben hicbir islem uygulamadan iceride saksiya ektim,ama bu isin bu kadar kolay olmadigini anladim.Spangnum moss(*yazilisini yanlis yazdim galiba ozur dilerim) la ozel bir alanda cimlendirilmesi gerektigini ogrendigim kakao agaci icin kendi kendime ben bu mossu nereden temin edecegim,Charlaux kafani calistir.Ve aklima 1.sinifta yaptigim pamuklu mercimek denemesi geldi.Okulda yaptigimiz bu calismada tohumlarin kokusunu bizzat cok hos buldugumdan oturu aldim elime pamugu 4 tane de deneysel amacli kakao tohumunu ayni mercimegi pamuga nasil oturtuyorsak ayni yolu izledim.Sonucta ortaya asadigaki resimdeki duzenek ortaya cikti.Su an icin tohumlarin kokmasini sevinc ve heyecan icinde bekliyorum.

Gelelim tohumlari nereden temin edebilecegimiz konusuna.Ben her zaman ebay'i kullaniyorum.Tahminimce userlar tarafindan zamanla yukleniyor simdi baktim,aman benim hatama dusup gliricidia sepium madre de cacao almayin.Hayir ben hatamdan memnunum da istemediginiz urun cikinca uzulmeyin.Posta isterken de first class international + tracking isterseniz first class fiyatinin 5-6 lira fazlasiyla isi kapmis olursunuz hem de kayip mi oldu sikintisi cekmeden urununuze kavusursunuz.Pek cok tohum alan arkadasimiz gelmeyince uzuluyor dertleniyor ve internetten alim basliginda da soyluyor onlar uzulmesin diye.Cunku bazen mesele Portekiz gibi baska ulkeye yollanmasi oluyor,trackingle takip ederseniz bu durumda tek yapmaniz gereken onlara ulasip sizin ulkenize ucretsiz yollamasi oluyor

Bunun disinda googledan arattiginizda pek cok opsiyon cikiyor karsiniza ama ben onlardan almak yerine ebayden almanin en mantiklisi olduguna inaniyorum.Hem daha ucuz hem de ebay guvencesiyle aliyorsunuz urunleri.Oradan aldigimda kafam rahat, bir sorun cikarsa ebaye iletiyorum islerim tamam.Ve elbette tohumun kondisyonuna da dikkat etmek lazim mesela ebayde cacao diye arattiginizda once baska resim sonra ekteki resminde bunun kavrulmus kakao oldugunu ogreniyoruz.(bknz: Cacao Theobrama Cacao Organically Grown 28 GR 1OUNCE | eBay)

Bildigim kadariyla Sn.Romantik kakao filizcigimi denir fidani mi denir bilemiyorum tanimlayamiyorum (yasini) satiyor ama ben kendin al kendin uretcilerden oldugum icin tohumdan yetistirmeyi daha anlamli ve ozel buluyorum.

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön