View Single Post
Eski 14-05-2007, 19:26   #7
sukranayalp
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Bitkiseli siyah gül hakkında bilgim var.
Tescili için bazı yerlere başvurum olmuştu. Tema-Hayrettein Karaca'nın ilgileneceğini düşünerek ona bir mektup yazmıştım. Ama tahminimde yanılmışım. Halfeti'de Sait Sümer yaklaşık 20-25 yıldan beri bu gülü yetiştiriyor. Osmangazi üniversitesinden doçent arkadaşım bu gülü getirdi ve araştırmaya başladı .Üretimi, yetiştirilme şartları gibi konularda... ''Tescillenmesi ve korunması gereken bitkilerimiz'' başlığındaki forumda da yazmıştım, hatta Sn Malina bana yol göstermeye çalıştı, Hayrettin Karaca yerine farklı bir yere göndermem gerektiği konusunda...Sait Sümer'in telefon numarası bende var. Dilerseniz verebilirim. Osmangazi üniversitesi'ndeki siyah gülün fotoğrafları bana ulaşmıştı. Ancak haya kırıklığına uğradım. Çünkü basbayağı alıştığımız kırmızı güle benziyordu. Çeşitli belgelerde bu kadar övülen bir çiçeğin ulaşıldığında hayal kırıklığı yaratması nedeniyle bu konudaki tüm heyecanım gitti. Tek dileğim Osmangazi'ye giden çiçeğin gerçek Halfeti gülü olmadığı ihtimalidir.Çünkü bilgiler çelişiyor. Yerinde de görme imkanım olmadı.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön