View Single Post
Eski 31-10-2012, 08:20   #248
arbutus
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2012
Yeniyim ve Bambu Tecrübem!

İyi günler...

Öncelikle agaclar.net sitesini ve forumunu kuranlara çok teşekkür ediyorum. Üşenmeyip bu ortamda sahip olduğu bilgi ve tecrübelerini paylaşanlara da ayrıca çok teşşekürler..

Yeni üyeyim, zaman zaman bilgi ihtiyacımı gidermek için agaclar.net'e girerdim..
Aslında hangi konuda bilgi aradıysam buldum diyebilirim burada ama belki ara sıra da
olsa bir amatör olarak deneyimlerimi de paylaşabilirim, merak ettiklerimi sorabilirim
diye düşündüm.

Elimden geldiğince daha önce cevapları yazılmış konularla ilgili tekrara düşmemeye çalışacağım ancak atlayabilirim, hata yapabilirim; şimdiden affınıza sığınıyorum.

Bitki sevdalısı insanlar olarak eşim ve ben evimizin bir köşesinde ve balkonumuzda
saksıda bambu yetiştirmişizdir, bu zarif ve kıymetli bitkiyi hayranlıkla seyretmişizdir. Kısmet olup da bir bahçe sahibi olunca bambularımızı üç öbek halinde diktik.
İlk 2,5/3 sene hiç bir kıpırtı göstermediler, ne büyüme ne yayılma ne de solma!
Oysa bambuların yayılmacı olduğunu biliyordum ki bunu son bir sene içerisinde
bizzat tecrübe ettim.
Dört metre kadar ilerisindeki erik ağacının dibinden ilk sürgünü gördüğüm zaman
vallahi çok sevindim, hiç endişe etmedim. Bakalım nasıl yayılacaklar görmeliyim dedim ve iyi ki öyle yapmışım. İlk sürgünğn ardından patır patır yeni sürgünler geldi ve bir sene içerisinde erik ağacının etrafını tamamen sardı. Çok hoştu doğrusu! Bu yayılımın zevkini yaşamış olarak erik ağacıma da daha fazla haksızlık etmemek için geçen hafta hepsini söktüm.
Toprağın hemen bir karış altından devam ediyor kök/rizom sistemi. Bel küreğini kökleyip bitkiyi kaldırdıktan sonra gerisini halat çeker gibi çektim.
Yeni bağımsız bambularımı elbette saksılara ve bahçemin başka bölgelerine diktim. Enteresan bir şekilde bazen yapraklarını kapatıyorlar, sonra yine açıyorlar. Dilerim yaşamlarını devam ettirip yeni yerlerinde de çoğalırlar.

Hoşçakalın efendim, iyi günler

Arbutus

arbutus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön