View Single Post
Eski 24-10-2012, 10:26   #4
bonsaikon
Ağaçsever
 
bonsaikon's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-03-2012
Şehir: KONYA
Mesajlar: 97
Arkadaşlar Merhaba,

Bazı sorular olmuş, benimle ilgili kısımlarını cevaplamaya çalışayım;

Sayın Sakaki'nin tespitleri doğrudur. Aparatlarımız sudaki kireç ve diğer minerallari filtre eden, sudan ayrıştıran, yok eden sistemler değil. Manyetik etki ile bu moleküllerin kristal yapısını değiştiren ve yüzeylere tutunmasını engelleyen aparatlardır.

Bununla birlikte molekül boyutu da değişir. Bitkiler ve toprak için önemli olan nokta budur.
Molekül boyutu küçülen kalsiyum magnezyum tuzları, kireç kristalleri ve diğer bir çok mineralin toprakta süzülmesi kolaylaşırken bitki kökleri ve yapraklardaki gözenekler tarafından emilimi de kolaylaşır.

Kirecin bitkiye zararı; kök yüzeylerinde birikmesi, gözenekleri tıkaması ve bitkinin sağlıklı beslenmesini engellemesi üzerinden ortaya çıkıyor. Bu mekanizmayı ortadan kaldırdığımızda kirecin bitki hücrelerine girişi zarar değil fayda sağlıyor. Bu insanlar için de aynı şekilde geçerlidir.

Kireç bünyede topaklanma, taşlaşma eğilimi gösterdiğinde zararlı ancak kullanılabilir şekilde vücuda alındığında faydalı ve gereklidir.

Aparatlarımızın kireçlenmeyi ortadan kaldırdığı, suyun arındırıcı, çözücü özelliğini artırdığı, pH değişikliklerine neden olduğu vb. özellikleri ODTU tarafından test edilerek, sonuçlar raporlanmıştır. Merak edenler web sitemizde görebilir. Bitkiler üzerinde de test edilmesi ve sonuçların raporlanması elbette çok faydalı olur zira yurtdışında bu konuda çalışmalar yapılmış ve yapılıyor.

Konuyla hiç alakası olmayan başka bir işle ilgili tesadüfen tanıştığım Amerikalı bir işadamı ve çiftçiden (Survivor Industries Mr. Howard Wallace) limon bahçelerinde bu sistemi kullandığını, limonun kalitesini ve verimini artırdığını kendi ağzından duymuştum.

Ancak bu tür testler uzun vadeli olduğunda çok ciddi maliyetler doğuyor ve ürüne bununla ilgili talebin şu an için yeterli olmadığını düşündüğümüzden bu maliyetleri göze alamıyoruz. İlerleyen süreçte düşünüyoruz. Şu an için tarım arazilerinde sulama hatlarının, fıskiyelerin ve pompaların kireçten korunması amacıyla uygulanıyor ve her ne kadar ana amaç olmasa da dolaylı olarak bitkilere etki ediyor.

Umarım kısa zamanda ürünün ana kullanım amacına yönelik yaygınlaşmasının ardından bu tür yanal kullanım alanlarında da ilgi artacaktır ve o zaman gereken yapılacaktır. Sorularınız olursa daha önce bu konuda yazıştığımız ve detaylı bilgi verdiğim

Musluk suyunun kireçi nasıl alınır? linkindeki tartışmayı inceleyebilir veya bana ulaşabilirsiniz.

bonsaikon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön