View Single Post
Eski 12-05-2007, 23:06   #1
Todor
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Moso Bambu (Phyllostachys pubescens)

Karaburun'a selamlar.

Bende ABD'den 1000 adet Phyllostachys pubescens (moso bambu) tohumu getirttim. yaklaşık 70 gün önce çimledim. Tohumlar yaklaşık 2 cm uzunluğunda 2 mm kalınlığında. Çimlenme süreleri 30 ila 60 gün. Çİmlenme sıcaklığı 24 C°. 40C° aşıldığı zaman tohumlar çimlenme özeliklerini kaybediyor. Düşük ısılarda ise çimlenme süresi gecikiyor.

1000 tohumda 400 adet kadar başarı sağladım. Böyle olunca 3000 adet daha sipariş ettim. Bu haftada onları çimleyeceğim. Şu anda çimlenenlerin boyları 1 ila 15 cm arasında değişiyor.

Bendeki bilgilerde sizin bahsettiğiniz bilgilerle uyuşuyor. İlk 5 sene fazla bir boy yapmadan sadece toprak altı aksamını geliştiriyor. 5inci sene ağırlığını taşıyabilecek ve kendini besleyebilecek kök yapısına ulaştığı zaman günde 30-60 cm boy yapmaya başlıyor. Gerekli güne kadar sessizce toprak altında geliştiğinden bazı kesimler tarafından manevi anlamlar yüklenmiş.

Sonuçta 5 sene sonunda 30 m boy, 18 cm çap yapıyor. Kereste olarak dişbudak ve akçaağaç ile kıyaslanıyor. Yani sert bir dokusu var. Dış etmenlere dayanıklılığı ile kendini ispatlamış bir bitki zaten. Yurtdışında 12.5 cm çapında 2.5 m uzunluğunda moso direkleri satış fiyatı 50$ civarında. (Kaynak)

İlk sene donlardan korumak koşulu ile -18 C°'ye dayanıyor.

Moso bambu tohumları;

Moso direkler;

Moso bambu bitkisi;

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön