View Single Post
Eski 22-10-2012, 15:19   #7
nicholai hel
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Sn. memet.
Belki sizin begonvilleriniz çok sağlıklı oldukları ve budamaları da usulüne tam uygun şekilde yapıldığı için sorun yaşamıyorsunuzdur.

Belirttiğiniz gibi, kurumuş kalın dalların budandığı yerlerde macun falan da yok benim ağacımda.

Demek ki ağacın yeni saksısına alışmasından ve tam olarak sağlığına kavuşup hızlı gelişime başladıktan sonra budamak için çok da tedirgin olmama gerek yok.

Yalnız şekil olarak öneriniz enteresan. Özellikle soldan çıkan iki dalı da budama fikri. Ben onların altta kalanını telleyip şu şekilde ^v aşağı yukarı zigzaglar vererek büyümeye bırakarak kalınlaştırmayı ve daha sonra ağacın ilk dalı olarak değerlendirmeyi düşünmüştüm. Ama siz sanırım iç taraftan sağa doğru çıkan daha yaşlı dalı ilk dal olarak bırakmayı düşündünüz.

Kafamda ilk oluşan fikir aşağıdaki şekildeydi.
Aşağıdan yukarı dal dizimi, ok yönlerinde eğilerek tellemeyle şekillendirilecekler. 5 Numaralı dal, vereceği yan sürgünlerle birlikte tepe noktasını oluşturacak. Budama yapılacak dallarda üzerlerini çizdiğim gibi olacaktı.

Sn. Sakaki'nin önerdiği şekilde, pek de özgür ve yaratıcı olmuyor bu şekil belki ama, ilk aklıma gelen buydu.

Siz sanırım eldeki dallarla değil, budama sonrası yeni çıkacak sürgünlerle forma karar vermeyi düşünüyorsunuz.

Düşünülesi bir durum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Begonvil form.jpg (34.6 KB, 491 views)
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön