View Single Post
Eski 19-10-2012, 19:04   #2
selenn
Ağaç Dostu
 
selenn's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-04-2007
Şehir: Bursa
Mesajlar: 2,695
Sulcorebutia rauschii

Familya: Cactaceae

Kökeni: Güney Amerika, Bolivya

Gövde ve Formu: Yeşil gövdesinde mor tonlarında renk geçişleri olan bu tür minyatür bir görüntüye sahiptir. Yanlardan verdiği yavrularla küme halinde gelişirler. Herbir gövde boyu ortamalama 2-4 cm. uzunluğunda, 3-5 cm. çapındadır. Çoğunlukla dikensiz bir tür gibi gözükseler de dikkatli incelendiğinde 9-11 adet siyah dikenleri tarak formunda, yanlara doğru 1-2 mm. uzar.

Gelişim süreci: Bahar aylarının başlangıcı ile bitki kış uykusundan uyanır. Bu dönemde toprağını hafif spreylemek ve aydınlık ortamda konumlandırmak gerekir. Bol ışık alan yerler diken gelişimi için önemlidir. Tomurcuk oluşumu gözlemlendiğinde bitkiye verilecek su miktarı arttırılmalıdır. Çiçeklenme dönemi tamamlandıktan sonra, Haziran sonu-Ağustos ortası bitki yaz dönemi dinlenmesine girer. Bu dönemde verilecek su miktarı azaltılır ve bitki aydınlık ama direkt güneş almayan yerlere yerleştirilir. Yazın en sıcak aylarında direkt güneş ışığı bitki gövdesinde güneş yanıklarına sebep olacağından gölgelendirme yapılmalıdır.
Eylül ve Ekim aylarında bitki kış dinlenmesinden evvelki son gelişimi ile sezonu tamamlar.


Kış Bakımı: Kış aylarında dona karşı korunmalıdır. Bitki dinlenme dönemini maksimum 10 derece sıcaklığa sahip bir ortamda geçirmesi çiçeklenmeyi etkileyen olumlu bir etkendir. Bu dönemde sulama yapılmazken, baharla birlikte sulama kademeli artışlarla gelişimine uygun yapılır.

Bu tür için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; kök çürümesine müsait olmasıdır. Sulama bu sebeple bitkinin gelişim süreci doğrultusunda titizlikle yapılır.

Üretimi: Tohum, çelik ve aşılama ile yapılır.

Toprak: Geçirgen, hafif mineralli, humus içeren topraklar bu bitkiye uygundur.

Name:  IMG_3259.jpg
Views: 2671
Size:  47.9 KB

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön