View Single Post
Eski 18-10-2012, 17:58   #976
DilekGuven
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
merhaba, Aynı lekelerden ben de, ama sadece beyaz orkidemin üzerinde, muzdariptim. herhangi bir bulaşma gözlemedim. çeşitli forumları araştırdığımda birçok cevap geliyor. büyük çoğunluğu fazla nem-havasızlık, ya da spreylerken çiçeklere su damlatma kaynaklı olabileceğini söylüyor(botyris). bir kısmı gözle görülmeyen mite'lar ya da böcek ısırığı olabileceği yönünde. bazıları da doğal döngü üzerine çiçeklerin yaşlanması olarak yorumlamış. ancak öyle acil aksiyon gerektirip çok endişelenmenize neden olacak bir durum yok gibi görünüyor. iyisi mi özellikle forumlarımızdaki bakım sayfalarını okuyun, nasıl sulayacağınız, havalandırmanın nasıl olması gerektiği, spreyleme yapılıyorsa nasıl ne zaman olacağı ile ilgili bilgi edinin. bazı yerlerde bulaşmaması için problem görülen çiçekleri ayırıp atarak imha etmek de önerilmiş.
phaller kökleri ile de fotosentez yaptıklarından şeffaf saksı öneriliyor, ancak şeffaf olmayan saksılarda çok sağlıklı çiçekler yetiştiren ustalarımız da mevcut. kökleri görebilmek ve bir problem olduğunda erkenden müdahale edebilmek açısından da şeffaf saksı öneriliyor.
sevgiler.

DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön