View Single Post
Eski 03-10-2012, 21:05   #1
kozel
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2012
Durgun su işletme maliyeti ve gelir gider hesaplaması

Merhaba,

Yeni üye oldum sayılır ama topraksız tarım ve fizibiliteler alanında yerli yabancı pek çok kaynaktan araştırma yaptım. Biliyorum ki ne kadar araştırırsam araştırayım gerçek hayatla kağıt üstü hesapları arasında uçurumlar olabiliyor. Bu yüzden yaptığım araştırmayı size sunarak hem katabileceğim bir şey varsa katmak hem de sektörün içinde olan büyüklerimizden fizibilitemle ilgili olumlu/olumsuz eleştiriler almak istedim. Özellikle sayın envor gibi bu alanda bilgi deryası olan büyüklerimizi bu başlıkta görmekten mutluluk duyarım. Fizibilite 20 dönüm kapalı alanı olan bir sera için durgun su olarak düşünüldü. Tohumlar oasis bloklara( taş yününe benzer bir ortam ) ekilecek ve 13 gün sonra ilk yer değişimi yapılacak. 2 hafta sonra ise tekrar daha geniş bir yere alınacak böylece alandan maksimum derecede kazanılmış olacak. Sera iklim kontrollü olacak, su ve mineraller uv sterilizasyonuna tabi tutulduktan sonra sisteme verilecek. Su sadece yılda 1 boşaltılacak bunun dışında sadece suya ekleme yapılacak.Fidelerin yer değiştirmesi otomasyonla sağlanacak ve işçilikten tasarruf edilecek. Açıkçası sera çok pahalıya çıkacak Amacım işletme maliyetinin minimuma inmesi. 20 dönümden 6 milyon adet marul alınması hedefleniyor. Verdiğim rakamlara ait açıklamalar ve ya referanslar yanlarında yazılı :
Tohumlar (6 milyon adet ya da 3.87 kilo) 720 tl ( 2 gramında 3100 adet bulunuyor) Dark Lollo Rossa - Johnny's Selected Seeds

pompa elektrik tüketimi 88000 tl (50 kw motor 1 kw = 0.2 tl den hesaplandı) 100 HP

EC masrafı 140.000 tl ( marul başına 0,02344 tl ) tabiat hanımın marul denemesinden elde ettiğim rakam

ısıtma giderleri 450.000 tl
Q = Yüzey alanı X U X İç dış sıcaklık farkı ( F olarak )
2 katlı sera naylonu araya hava basılınca U= 0.4 oluyor
Q = (200.100 + 2.(200.4+100.4)) . (0.4) . ( 67 - 42 )
seranın üst kısmı içinde ısı perdesi yapılacak
burda 200 m uzunluk 100 metre genişlikli bir sera ele aldım.
Belli olsun diye metre olarak yazdım ama sonucu btu olarak almak için feet olarak yazmak gerekli
topraktan kaybedilen ısıyı ve rüzgar kaynaklı ısı kaybını göz ardı ettim
ama güneş kaynaklı ısı kazancını da hesaplamadım
40.000 btu = fuel oil litresinden alınan enerji
iç sıcaklık 18 dış sıcaklık 3 derece olursa ortalamada 5 ay boyunca
5 ay 24 saat yaksak fuel oil 2 tl den
Q = 2.500.000 btu/h saatte 125 liralık fuel oil
450.000 tl

işçi maliyeti 150.000 tl
8 işçi
1 ziraat mühendisi
1 güvenlik görevlisi
1 hademe

Bu başlıkla ilgili olarak seralarda çalışan sayısı ya da organizasyon şeması üstüne sektör içinden yorumlar gelirse çok mutlu olurum. İşçi sayısı az gelebilir ama burda paylaşamadığım otomasyon cihazları ile aslında fazla bile gelecek.

oasis horticubes 200.000 tl( 1087 paket, 1 inch thin cut ) LC-1 Horticubes*::*Grower Products*::*Containers*::*BFG Supply Company

paketleme( firma antetli 30 mikron kalınlıklı şeffaf poşet, kilo işi satılıyor ) 110000 tl
taşıma 140000 tl (mazot 100000, kamyon şoförü+ kamyonun bakımı,sigortası 40000)( yani bir de kamyon almak lazım.)

Sera yerini bursa balıkesir civarı olarak düşündüm.

1.300.000 tl ye yakın masraf çıkıyor
göremediğimiz giderlerle 1.500.000 olsun
6.000.000/1.500.000 = 0.25 tl/marul, lolo rosso
0.75 ten paketlenmiş hidroponik lolo rossoyu market zincirlerine satmak düşündüğüm kadar kolaysa eğer (???) yıllık kazanç 3 milyon tl yapar

O kadar ürün alamazsın şeklinde bir eleştiri gelebilir. Sizden ricam alabileceğimi düşünerek cevap vermeniz. Dünyada bursadan daha az güneşli yerlerde daha çok m2 başı ürün alan şirketler var.

Bazı kaynaklarda dönüm başına kömürle ısıtma maliyetinin 8.000 tl olduğunu okudum. Sektör içinden bu konuda fikirler almak istiyorum. Sizce 450.000 olarak hesapladığım ısıtma gideri 160.000 tl ye hallolabilir mi, ya da böyle bir yatırım için bursa- balıkesir uygun mudur ? Bir de havuzun büyüklüğü 6.000 m3 olacak ama kullanacağım motor 350 m3/saatle çalışıyor. Sizce fazladan motor gerekli midir? İşe yatırılacak para ve geri dönüş süresi üstüne bir çalışma olmadı bu tabi ama dönümü 200.000 e bile mal etsek çok kısa sürede dönüş sağlamış oluyor. Önemli olan kısmı buraya kadar yaptıklarım doğru mudur

Yorum ve eleştirilerinizi bekliyorum. Şimdiden tüm yorumlar için teşekkür ediyorum.

Düzenleyen kozel : 03-10-2012 saat 21:39 Neden: hitap
kozel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön