View Single Post
Eski 26-09-2012, 18:09   #97
Serpent
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Bal Kabağı Tartımı Kesin Sonuç: 125,45 kg

Arkadaşlar,

Bal kabağı tartımı davetime Ankara’dan kimse katılmak için başvurmadı. Ben de kabağımı, Ankara’nın Bala ilçesine götürdüm. Sağolsunlar, İlçe Tarım Müdürlüğündeki arkadaşlar da yardımcı oldular ve kabağı Bala’da tarttırdık ve Bala Noteri de İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi bir arkadaşın bilirkişiliği altında hem bal kabağı olduğunu hem de ağırlığına ait zaptı hazırladı.

Tartım şu şekilde oldu: 150 kg kapasiteli terazi üstüne önce kabağı yerleştirebilmek için kalın bir sunta kondu ve darası otomatik olarak terazi tarafından alındı. Yani, terazi sıfırlandı. Üstüne kabağı bir kilim içinde koyduk. Çünkü kabağı terazi üstünde ittirip kaktırarak koyarak teraziye bir zarar vermek istemiyorduk. Bu haliyle terazi 128,100 kg gösterdi. Kabağı kilimle beraber terazi üstünden aldıktan sonra kilimi kabağın altından aldık ve kilimi aynı şekilde tarttık. Terazi 2,650 kg gösterdi. Bu durumda bal kabağımızın net ağırlığının 125,450 kg olduğu anlaşıldı.

Biz bu işlemleri yaparken epey bir meraklı da tartım yaptığımız yere toplandı. Hatta Bala Belediyesi fotoğrafçısı da gelerek belediye web sitesine koymak üzere fotoğraflar çekti. Artık ne zaman koyarlar bilmiyorum.

Kesin Sonuç: Bal kabağımın ağırlığı 125,45 kg.

Not 1: Yarışma kurallarına göre bal kabağının forum üyesi iki arkadaşın gözetiminde tartılması gerekiyordu. Ancak ben buna uyamadım. Çünkü Ankara’dan hiç kimse buna talip olmadı. Zaten biraz da bu yüzden noter tescilini istemiştim. Sanırım kurala uymadım diye yarışma dışı bırakılmam.

Not 2: Bahçemdeki en büyük kabaklardan bir tanesi henüz tam olarak olgunlaşmadığı için bir zarar vermemek adına onu tartıya götürmedim. Sanırım o kabak daha ağır. Tabii ki tartmadan tam olarak emin olamam. Bu nedenle eğer forum üyesi arkadaşlar bu tartı işine katılmak isterlerse onların nezaretinde tartacağım. Yani davetim hala geçerli. Tartıda kullandığımız teraziyi sahibi bahçeme getirecek. Dolayısıyla Bala’ya gitmemize gerek kalmayacak. Daha ağır çıksa bile bu kabağımı yeniden notere götürmeyi düşünmüyorum. Çünkü aldığım sonuç benim için fazlasıyla yeterli.

Name:  IMG-20120926-00340.jpg
Views: 1657
Size:  44.7 KB

Name:  IMG-20120926-00341.jpg
Views: 1625
Size:  57.9 KB

Name:  IMG-20120926-00342.jpg
Views: 1601
Size:  38.9 KB

Selamlar, saygılar..

Serpent Çevrimdışı   Başa Dön