View Single Post
Eski 19-09-2012, 16:17   #50
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bonsaide gübre konusu oldukça karmaşık. Pek çok kişi kendi gübre programını kendine saklıyor.
Yabancı sitelerde bu konuyu açıklayan çok yazı göremiyorum, en iyisi "yakındaki bonsai klübüne gidin" biçiminde oluyor o da malesef bizde şimdilik mümkün olamıyor.
Okurken bayağı bir tebessüm ettim, acı ama gerçek bu
Bu konu (Memet bey de iyi bilir) beni başlarda bayağı bir meşgul etmiş ve neredeyse 1 seneye yakın bu konuya kafa yormuştum. Çünkü çoğu yerde 10-10-10 NPK şeklinde klişe bir tavsiye veriliyor, ancak zaman içinde bunun çok doğru olmadığını daha doğrusu bu oranların bir çok etkene bağlı olarak değiştirilmesi gerektiğinin farkına varıyorsunuz.

- Ağacın türüne
- Ağacın sağlık durumuna
- Ağacı saksılamak için kullandığınız toprağa/toprak karışımına
- Sulama suyunuzun içeriğine
- Ağacın bulunduğu ortama
- Ağacın gelişim durumuna
- Güncel iklim koşullarına

gibi birçok etken dikkate alınarak gübre oranlarının ve içeriğinin yaklaşık tespiti gerekiyor.
Bu da maalesef şu anda deneyim kazanarak öğreneceğimiz ve zaman içinde uzmanlaşacağımız bir konu.

Örneğin: Akasya ağacına da aynı gübreyi veriyorum, İncire de veya ligustruma da ama aynı gübre olmasına karşın kimine azotu çok geliyor, kimine az geliyor, kimine tam geliyor. Dolayısıyla hangi türün, hangi koşullarda neye ihtiyacı var bunu zaman içinde çözüyorsunuz.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön