View Single Post
Eski 17-09-2012, 16:11   #11
peyyide
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Mesajınızdan organik/doğal tarım yöntemleri mi, kimyasal girdiler mi konusunda net bir stratejinizin henüz olmadığını çıkarsıyorum. Hasbelkader organik yöntemleri benimseyecek olursanız kimyasal gübrelerin kaplamalarında bulunan muhtelif tuzların toprağınızı uzun süreli etkilememesi için şimdilik humus kaplı olan organomineral girdileri tercih etmek belki emniyetli olabilir.
Sn MeyveliTepe, öncelikle önerileriniz için teşekkür ederim.
Biz bu bahçeyi oluştururken tamamiyle organik tarım yöntemleri kullanmak istedik. Eşim ve ben her ikimizde öğretmeniz. Evimizde bir saksı çiçek bile yetiştirmedik bir buçuk yıl öncesine kadar. Geçen bu süre içerisinde az çok birşeyler yapmaya çalıştık. Özellikle çok zararlı olduğuna inandığımız insektisitleri bahçemize girdirmedik. Şu anda bahçemizde bordo bulamacı ve birkaç fidanıma uyguladığım kompoze gübre dışında hiç bir kimyasal kullanmadık. Sabah akşam otları temizledik, "ot ilacı atın" gibi baskılara rağmen. Ayrıca geleneksel tohumların peşine düşüp bostanımızı onlardan oluşturduk. Bana göre organik bir bahçe olsun diye çok uğraştık hala da uğraşıyoruz. Bahçe sahibi ve ziraat mühendisi arkadaşlarımız,"bu böyle olmaz baş edemezsiniz" diyorlar. Bu siteyi takip etme nedenlerimden biri ise organik ürünler yetiştirmek için sizin gibi tecrübeli arkadaşlardan yardım almak. Önerdiğiniz organomineral gübreleri inceleyeceğim.
Tecrübeleriniz, önerileriniz bizim gibi yeni başlayanlar için çok önemli. Saygılarla.

peyyide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön