View Single Post
Eski 17-09-2012, 10:56   #1
Safranlı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
solar enerji ile sulama

Dostlarım...
Temelde insanı,doğamızı ve tüm hayatı sevenlerin buluştuğu bu nadide sitemizde uzun süre araştırıp düşünüp saç baş yollarcasına kafa çatlattığım
güneş enerjisi ile tarımsal ve içme suyu olarak kullanılabilen sistemi acizane sizlerle paylaşmak istiyorum...
Yıllar boyu tüm yaz boyunca türlü sıkıntılar çektiğimiz bahçelerimizin sulanması konusunda uzun süre arayışa girdik..
Klasik pancar motor,elektirikli motor veya kendisi ucuz ancak işletme maliyeti yüksek benzinli seçenekler arasında bocalayıp durduk..
Bu yıl bizim için has bahçe kabilinden olan bahçeye çok su isteyen kiviyi ekince kara kara düşünmeye başladık..
Çeşitli vasıtalarla temelde net sayesinde tanıştığım solar sulama sistemlerini
köyün delisi olmak pahasına satın aldım...
Çok araştırmadan sonra kendimize yetecek su oranını belirledik ve kendi içinde kurumsal,ciddi izlenimi veren izmir merkezli firmadan bu sistemi kurulum dahil satın aldım...
Sistemim 200 w lik solar panel ve dalgıç pompadan oluşuyor.
hesaplamalar neticesi tespit edilen ihtiyaca göre sistem kuruluyor
ülkemin çok yerinde dereden,kuyudan,sulama hattından veya başka seçeneklerden dilediğiniz oranda (tonda)suyu temin edebiliyorsunuz...
önce kendi köyümün(safran)sonrada komşu köyde dahil olmak üzere delisi olduğum bu sistemden şu anda beklediklerimi bulabiliyorum..
En büyük sorun olarak karşımıza çıkan sulama sıkıntımızın böyle bir seçenek ile çözülebileceğini düşündüğümden siz doğaseverler ile paylaşmak istedim...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön