View Single Post
Eski 12-09-2012, 10:02   #10
Mehmet Tugcular
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
bal kabağıyla ilgili bir sıkıntı olmaz. arazide güzel balkabağı olur.
geçmişde bal kabağıda arazinin bir kısmına ekilmiş. güzel ürün alınmış.
bal kabağını civarda satmam zor olur, şehir haline vermek icap eder.pazarlanması sıkıntılı nakilyesi var.
hayvanada yem diye yedirilmez galiba. bal kabağı yetiştirmek benim kafama yatmadı.

bir önceki mesajımdan beri yoncayı araştırıyorum.
arazi birer yıllık dönemler halinde kullanım için kiralanacağından dolayı ve bir sonraki seneye kiralama kesinlikle mümkünmü bu bilinmediğinden dolayı
birde damla sulama hortumlarının arazi üzerinde çok sık kullanılacak olmasından dolayı, damla sulamalı yonca yetiştirmek ve hasat etmek çok zor olacak gibi duruyor.
****** arazi ikinci yıl bize verilmez ise yoncanın çok yıllık olmasından dolayıda bir sıkıntı olacaktır. ama ben bu sıkıntıyıda pek kafaya takmıyorum. önemli olan yoncanın bana ilk yıl ne bırakıp bırakmadığı sonra arzide kalıp başkası işleyebilir bunu pek önemsemem. sonucda aynı köyün halkı istifade edecek. kimse nankörlük yapmaz bzim buralarda.
ben yoncanın bir sene sonra başkasına kalabilecek olması derdinde değilim. toprağı birer yıllık dönemler halinde enkarlı kullanma derdindeyim.

bölgemde hayvancılık - süt hayvancılığı ve besi hayvancılığı ön plana çıkmış durumdadır.

sılajlık mısır + soya fasülyesini aynı arazide aynı dönemde yetiştirmek mümkünmüdür?
bu tarz bilgilere google amcada rastlıyorum. hatta aynı yıl ikinciye ürün ekimi yapanlar bile varmış.

sılajlık mısır ve soya fasülsesinin aynı toprakda aynı anda karışık olarak ekilmesi yani mısır sırası aralarına, soya fasulyesi ekimi yapılması mümkünmüdür?
ve aynı yıl iki kere üründe alınabiliyorsa, bundan iyi daha karlı bir ürün yetiştirilmesi bilgisine henüz ulaşamadım.

varsa bir hatam beni uyarın ve yönlendirin.

arazide sulama kesinlikle damlama olabiliyor. bunda şüphemiz yok artık. yağmurlama sistem ile sulama yapmamız mümkün değil.

Mehmet Tugcular Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön