View Single Post
Eski 12-09-2012, 09:23   #9
Safranlı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Tugcular Mesajı Göster
araziyi sözle bir er yıllık dönemler halinde müsade karşılığında alabiliyorum. bu senenin sözünü aldık. bizim buralarda sözden dönülmediği için, bağlayıcı olup gelecek senelerin sözü verilemiyor.

biz kesin olarak işleyeceğimiz bu seneye bakalım. belki bir kaç sene daha araziyi ben işleyeceğim bunu şimdiden bilemiyoruz. garanti olan 2013 ekim ayına kadar arazinin işlemesi ve hasılatı bize ait. ne ekeceğimizi tam belirleyip arazi üzerinde yapılacak işlemler sırası cetveli belirleyip bir an önce işe başlayalım istiyoruz.

bizim buralarda güzel bal kabağıda yetişir o ürünün yetişmesinde de bir sıkıntıyok.
sulaması damlama olan ürünlerde sıkıntı olmaz.

sulu yonca yetiştirilmesi kesinlikle damlama sulama ile yapılamaz desek hatamız olurmu?
suzuzda yonca ekiliyor diye biliyorum, ama ben sulanabilen bir bitki yetiştirmek istiyorum.
yanlış değilsem yüksek kazanç ancak sulanan bitkilerde mümkün oluyor galiba.

öncelikle gönlümden geçen yem bitkilerinden yoncanın bu arazideki yetiştirilme durumunu netleştirmek gerekir diye düşünüyorum.

bu arazide yoncanın durumunu netleştirdikten sonra gerisi daha kolay olacak gibi.

yonca ekimi için ne söylenebilir. damlama ile sulu yonca yetiştirme diye birşeyi ben görmedim. bu şekilde duyan yapan varmı? **** yapılabilirmi?
yonca mantıklı ürün ...
ancak kesinlikle damlamadan olmaz
çünkü senede iki üç sefer biçiliyor
biçilirken damlamaları kaldırım hemen sermek imkansızdır
yagmurlamaya izin varsa olabilir
yem bitkilerinde
müşteriniz hayvancılık yapanlar olacaktır
yani direk mişteri degil
sadece hayvancılık yapanlardan müşteriniz olmalı
oda yüzde doksan yoncayı ver
paranı kurbandan sonra alırsın diyecektir
çek senet veremez
sözlü olarak şu kada rmalı teslim edeceksin sonradan bekleyeceksin
masrafı bolca yazım
geliri sözlü olarak alacagını ümit ederek yaşayacaksın
birde ikinci yıla siz kullanmaz iseniz o yoncayada yazık olur...
emekler boşa gider...
bölgenizde kabak ile ilğili yerleşik bir kültür var ise bu sizin için avantaj olur
satışı işlemesi ve bakımı konusunda kahvede bile tecrübeler alınabilir
köylü kadınlarımız taktik verebilir
mehme emmi ye danışırsın
komşundan destek alınabilir
kısmet hersey gönlünüze göre olsun...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön