View Single Post
Eski 10-09-2012, 01:51   #30
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Sayın burak555, fidanları nerden aldığınızı öğrenebilirmiyim? bir sakıncası yoksa.

Size öncelikle söyleyeceğim kafanız çok karışık, bu karışıklığı kafanızda çözmeden herhangi bir işe kalkışmayın.

Alıntı:
7x3.5 ekersek 6. veya 7. yılda 7x7 ye düşmek şart.

Altıncı ya da yedinci yıla kadar olan kazancınızı hesapladınız mı? hesapladıysanız mahsuru yoksa öğrenebilirmiyim?

hesap yaptık en çok verimin olduğu sene biz ağaçları seyrelteceğiz ve ara yıllarda sağladığımız kazancı 10.yılda kaybetmeye başlayacağız

En çok verim hangi yıl? yazarmısın. Ama masa başı hesap olmasın.
Alıntı:
8x5 veya 8x4 için ne dersiniz seyreltmeye ihtiyaç olurmu chandler çeşidinde yoksa düz 10x10 mu ekelim. ?
Kafanız çok karışık, 8x5- 8x4 tabi ki seyrelmeye ihtiyaç olur,

Seyreltmeden ziyade 7x3.5-8x4-8x5 bu ölçülerde ekilen ağaçlardan 8-10 sene ne kadar verim alacaksın? Bununda hesabını yapmışsan onu da alayım.

Gönderdiğim resimlerde bir şey anlatmıyorsa e ben daha ne anlatayım.

Alıntı:
burda 1200 dönüm ceviz ekmiş bir yer var.her çeşidi denemişler.en uygunu 8x5 olduğuna kanaat getirmişler tabi onlarda ekipman ve bilgili insan sayısı belki şu an sorun çıkartmıyor
Bu 1200 dönüm ekilen yer kaç yıllık deneyimden sonra 8x5 kanaat getirmişler? 8x5 ekili yer kaç yaşında? Yani bu deneyimi nerede yapmışlarda kanaat getirmişler? Yok böyle bir şey, cevizin yani kapama bahçelerin türkiyedeki geçmişi 10 yıllık mevzu.
Nasıl kanaat getiriyorlar neye göre getiriyorlar şaşıyorum doğrusu.

Alıntı:
.7-8 sene toplam 20 kg ceviz alsak ağaç başına fidanlar kendini amorti etmiş olacak.
Buda zor ya hadi öyle olduğunu kabul edelim sizin kârınız ne olacak? fidancıya para kazandırmak mı? Yoksa sökerken kepçe oparatörüne kazandırmak mı? Yoksa kerestesinden kazanmak mı?

Ya sökeceğin ağaçlar diğer kalıcı ağaçların taç yapılarını ne kadar bozacağını da hesapladın mı?

Şu mesajım bir şey anlatmıyorsa anlaşılmıyorsa söyleyecek sözüm yok, herkes özgürdür dilediği gibi ekmekte dikmekte serbesttir.

Sevgili burak555, kardeşim sakın olaki bazı kişilerin dolduruşuna gelme benim söylediklerimi de dinleme, bol bol kurulmuş bahçeleri gez incele araştır ama mutlaka 7-8 yaşına gelmiş hatta bulabilirsen 10 yıllık bahçeleri görmeden bir işe kalkışma.

Dün Aviator34 arkadaşımız ziyaretime geldi, onunda düşüncesi 8x4 ekmekti, ona bahçeleri gezdirdim, (bilecik, chandler, pedro) Burayı görürse gördüklerini ve kararını kendisi söylesin istersen.

Başarılar ve bol kazançlar dilerim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön