View Single Post
Eski 08-09-2012, 21:22   #16
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
Araziniz köy yerleşik alanının dışında ise %5 oturma alanı ile toplam %10 ev yapabilirsiniz. İl özel idaresinden inşaat ruhsatı almanız gerekir.

Örnek 1 dönümlük arazide (1000 m2) 50 m2 oturma alanlı, 2 kat toplam 100 m2 ev yapabilirsiniz.
Benim Belediye imar planı sınırına 200 metre mesafede 2750 m2 boş, tarla vasıflı bir yerim var..
Ana yol boyunda..elektrik hattı hemen yanından geçiyor..ayrıca, hemen yanından belediye su şebekeside geçiyor..yani elektrik ve suyu çok çok az masrafla almak mümkün..
Arazim ana yol boyunda , su ve elektrik hatlarıda hemen dibinde olduğu ve deniz manzarasıda olduğu için çok talipli çıkıyor..
Hele son yıllarda, doğayla başbaşa, bağ evi yapmak için arayıp soranlar çoğunlukta..
Ama, imar planı dışında olduğu için fiyat kırmaya çalışıyorlar..
Benim bu tür yerlere %5 tabanlı bina yapılabilir diye bir duyumum var..
Ama bana müşteri getiren emlakçı, ''hayır diyor binde 5 imar hakkı var, oraya ev yapılmaz, imar planının genişletilmesini beklemek lazım, zaten benim getirdiğim müşteri ileriye dönük bir yatırım olsun amacıyla bu yeri satın almak istiyor'' diyor..

Bu konuda bilgisi olanların yardımına ihtiyacım var: Bu Belediye imar planına mücavir araziye şu anki durumuyla % kaç tabanlı bina yapılabilir..
Böyle bir yere özel parselasyon planı yaptırılabilinir mi?
Yukarıda alıntıladığım bilgide ''Araziniz köy yerleşik alanının dışında ise %5 oturma alanı '' deniyor, bu bilgi Belediye olan yerlerde imar planı yakınındaki mücavir alanlar için de geçerli mi acaba?

Düzenleyen pria : 09-09-2012 saat 10:33
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön