View Single Post
Eski 03-09-2012, 12:43   #66
Serpent
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dünyalı Mesajı Göster
Sayın serpent;

Allah korusun, Onların ne şekilde yetiştirildiğini, nasıl gözünüz gibi baktığınızı ben çok iyi bilirim.
...

Kazasız, belasız, iyi günler dilerim.

Sayın Dünyalı,

Haklısınız, deyim yerindeyse bal kabaklarına gözüm gibi bakıyorum. En önemli endişem fare zararı. Çünkü bahçede bir iki fare var galiba. Fareler bal kabağını delip içindeki çekirdekleri yiyorlar. Eğer fareler kabağı delerlerse, o kabak yarışma dışı kalıyor. Bildiğim kadarıyla, içini gösterecek derecede çatlak veya deliği olan bal kabakları yarışmalarda kabul görmüyor.

Fareler için zehir yapamıyorum. Çünkü çevrede baykuşlar var. Zehirlenmiş fareyi yiyen baykuşlar ölüyor. Önceki yıl tam bir fare epidemisi vardı ve çevrede zehir yapanlar nedeniyle onlarca baykuş ölüsü toplandı. Kapan da yapamıyorum, çünkü çok sayıda kedi yavrusu var ve onlara zarar vermek istemiyorum. Zaten kediler bahçelere farelere karşı getirilmişti. Bu kediler farenin kökünü tam kazıyamadıysa da önemli derecede azalttı. Bundan sonra baykuşlara ve kedilere güvenmek zorundayım.

Bahçemi ziyaret eden bir kaç tane de kirpi var. Geçmiş yılların mesajlarından birinde okuduğum kadarıyla birinin bal kabağını yemişler. Ancak bu doğru olamaz. Çünkü kirpiler böcekçil hayvanlardır. Böcekleri yerler. Bitki olarak çilek, üzüm, böğürtlen gibi meyveleri de yerler. Kabak yediklerini sanmıyorum. Bunlar her gece bahçeme gelip etrafı kolaçan ediyor ve eşimin kediler için koyduğu kuru kedi mamalarını ağızlarını şapırdatarak yiyip gidiyorlar. Kirpilerin kuru kedi mamasına bayıldıklarını ve evde de bu şekilde beslenebileceklerini öğrendim.

Özetle birinci endişem fareler.

Selamlar, saygılar..

Serpent Çevrimdışı   Başa Dön