Konu: Limon/Bahçe
View Single Post
Eski 24-08-2012, 23:36   #6
limon
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Daha önce bahsetmiştim, bahçede terleme hortum kullanmaya karar vermiştim. Hem meraktan hem de çimler üstten ıslanmazsa mantar hastalığının olmayacağı inancımdan kaynaklandı bu durum. Pratik, kullanışlı olacağını düşünmüştüm...

Name:  IMG_9317.jpg
Views: 5320
Size:  55.9 KB

İnternetteki fotoğraflarda böyle döşüyorlardı. Ancak 50-60 metrekare dümdüz bir bahçeniz varsa bu şekilde döşeyip verim alabilirsiniz. Bizimki gibi eğimli bahçelerde mümkün değil. Önce bu şekilde döşeyip test ettik, baktık ki hortumun başı çok fazla sularken ortasına su gidemiyor.
Name:  IMG_9272.jpg
Views: 5172
Size:  67.4 KB

Ek yerlerinde bu aparatları kullandık. Hortum 100 metrelik rulolar halindeydi.
Name:  IMG_9293.jpg
Views: 4994
Size:  56.0 KB

Ramdıman alamayınca her başa T yapmaya başladık. Ancak yine verimli olamadı çünkü arazi oldukça eğimliydi. Su önce hızla en alta iniyordu, en üst ve en alt sulanırken orta kısım tamamen kuru kalıyordu. Bu sefer de vanaları devreye soktuk. (onların fotoğrafını çekmemişim) Her hortumun başına vana takıp en alttakini ve ilk çıkıştakini iyice kıstık, bir üst sıradakileri kademe kademe kıstık, ortalara takmadık. En sonunda eşit sulamayı başardık. Hepimizin ortak düşüncesi "otomatik sulama döşeseydik çok daha kolaydı" Hiç öyle yazılan ve gösterilen gibi kolay bir iş değil bu iş. 5 eleman 40 derecede saatlerce uğraştılar.
Name:  IMG_9304.jpg
Views: 4801
Size:  61.3 KB

Sonunda suya kavuştuk.
Name:  IMG_9294.jpg
Views: 4844
Size:  67.1 KB

Düzenleyen limon : 25-08-2012 saat 21:56
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön