Konu: Limon/Bahçe
View Single Post
Eski 24-08-2012, 23:26   #2
limon
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Burası alt bahçemiz, evin önceki sahipleri bu alana binayı genişletme amaçlı temel atmışlar, belediye de kolonları yıktırmış. Alt kısımdaki beton o kadar kalın ki kaldırmak mümkün olmadı, bu kısma doğal taş döşeyip bir oturma köşesi oluşturacaktım ama belediye toprak dolduracaksın diye tutturdu. Sonra bu alanı da yeşillendirdim.
Name:  192.jpg
Views: 5015
Size:  38.3 KB

"Biz de sizin gibi düşünüyoruz, her yeri yeşillendireceğiz" dediksek de ikna edemedik. Mecburen toprağı doldurduk yoksa inşaata mühür vuracaklardı.
Name:  IMG_0165.jpg
Views: 4980
Size:  58.2 KB

El çabukluğu ve ikna turlarının sonunda (çok yıpratıcı bir süreçti, inşaat bu kadar yormadı bizi)
Name:  IMG_0097.jpg
Views: 4919
Size:  68.3 KB

Bir gün içinde toprağı kenara alıp, kilitli tuğlaları örmeye başladık.
Name:  IMG_0099.jpg
Views: 4944
Size:  62.2 KB

3-4 gün içinde bitmiş, toprağı doldurulmuş, bitkileri dikilmişti. (mecburiyetten) Burayı da önceki inşaatan artan Denizli travertenleriyle kapladık.
Eşim buraya amfi tiyatro diyor. Eğimli bahçe düzenlemelerini araştırırken yabancı bir dergide bu uygulamanın benzerini görmüş ve gördüğüm anda "İşte bu..." demiştim. Manzaraya en hakim yer burası... (Minderleri hatırlarsınız, eskileri değerlendirdim) En üste Doğu Ladini, bir alta Fenix (Phoenix canariensis), bir alta Berberis, en alta ise Phormium, Escallonia ve tohumdan yetiştirdiğim Zinniaları, Kamil Bey'in Lisianthuslarını, Zambaklarını, Bodrum Papatyalarını diktim. Diğer tarafa da Oya Ağacı, 4 adet Defne, 2 adet Osmanthus ve Imperata cylindrical (Kırmızı Yapraklı Saz) diktim. Bitkiler henüz yerlerine adapte olup yayılamadılar ama sonbaharda hareketlenmeler başlar sanıyorum.
Name:  BAHCE_MANZARA.jpg
Views: 5117
Size:  63.3 KB

Düzenleyen limon : 26-08-2012 saat 11:27
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön