View Single Post
Eski 12-08-2012, 22:11   #2
Nuri Murvet
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prefirst Mesajı Göster
Bir kaç hafta önce sonradan karanfil olduğunu öğrendiğim bir bitki çimlendi ve ben de büyütmeye çalışıyorum. Saksı içinde 3 tane var. Ancak birinde çimlendiği günden beri beyaz bir madde yapraklarının şeklini bozuyor. Yeni yaprağında olmaz diyorum ama her yaprak çıkarışında o beyaz madde ona da bulaşıyor ve güzel görünmüyor. Karanfillerim aynı saksıda olduğu için hepsine bulaşır mı bu hastalık olarak tabir ettiğim şey? Ya da bundan nasıl kurtulmalıyım? Hastalıklı karanfili imha mı etmeliyim?
Resimde sol taraftaki karanfil..
Eklenti 324731
Eklenti 324732
Meraba sayın prefirst

Tohumdan yetiştirdiğiniz karanfilde, yetiştirme ortamının uygun olmadığı, yetersiz kaldığı görünüyor.

-Yeterli ışık almadığında zayıf, uzun, güçsüz sürgünler verir.

-Karanfil havadar alanlardan hoşlanır.

-Aşırı sulama periyodları bitkiyi güçsüzleştirir ve fungal patojenlerin oluşum ortamını hazırlar.

Sulama sıklığı ve ışıksızlık bitkinizde ilk göze çarpan belirtiler...

Özellikle bitkinizdeki yapraklarda beyaz lekeler, kıvrılmalar ve gövde şeklinin deformasyona uğraması Virüs hastalıklarının belirtilerine benziyor.

Virüs hastalıkları temas yolu ile bulaşır.

Sağlıklı görünen diğer bitkinizle temas ettirmeyin...

Karanfil az sulanmaya dayanıklıdır. Fazla suya karşı direnci azdır.

Bu özelliğini bilerek sulama periyodlarını takip edelim...

Aniden ışığa çıkarmadan, yavaş yavaş kademeli olarak ışığa alıştıralım...

Hasta olmayan fidelerdeki koltuk sürgünlerini alalım hatta desteğe alarak uygun yükseklikten sürgün uçlarınıda alalım bitkinizin gövdesi kalınlaşsın, bu zamanda ışığın önemi çok büyüktür.

Saksı toprağını ince bir çubuk yardımı ile fazla derine inmeden karıştıralım, havalandıralım...

Bu süreci yaşayıp gelişimini takip edelim...

Kolay gelsin...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön