View Single Post
Eski 09-08-2012, 00:18   #2
...nokta
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn. dremre...
Yetişkin ya da yavru alın diyemem...buna siz karar verin isterseniz ben sadece biraz bilgi paylaşmak istedim...kazlar genelde otlarla besleniyorlar fakat böcek yiyen türleri de var...erkekler genellikle dişilerden iri oluyor...netteki araştırmalarıma göre yuvalarını bataklığın sığ sularında veya bir tümseğin üzerinde yapıyorlarmış fakat kümeste yetiştirecekseniz aşırı derecede soğuk ve fırtınalı havaların dışında yetişkin (6-8 haftalık) kazlar barınağa pek girmezlermiş,soğuk bölgelerde tavuk kümesleri veya ambarlar, kazlar için barınak olarak kullanılabilirmiş...kaz kümeslerinin tabanına altlık olarak saman, talaş, yonga veya kuru ot serilmesi gerekiyormuş bu altlık sık sık karıştırılıp, ıslak ve aşırı kirli olan kısımları atılması gerekiyor ve altlığın küflenmemesi gerekiyor o zaman sorun olabiliyormuş.Kazlar genellikle 6-8 hafta olduktan sonra kümeslere ihtiyaç duymazlarsa da şiddetli soğuklarda ıslak kalırlarsa sorunlar olabiliyormuş...
Civcivler için bir araştıma yaptım ve şu bilgilere ulaştım...civcivler temiz bir kümeste, iyi havalandırılmış ve rutubetsiz bir ortamda tutulmalı...kaz civcivlerine başlangıçta gerekli olan ısı tavuk civcivlerinden daha az ve daha erken yaşlarda ısı uygulamasından vazgeçilebilir...iki haftalık yaştaki kaz civcivleri ılık havalarda açık havaya çıkarılabilirler...kazların üşümelerini önlemek için barınaklar kuru tutulmalıdır...üşümeleri halinde hayvanlarda kümeleşme görülür ve bu durum boğulmalara neden olabilir...ayrıca civcivler kısmen tüyleninceye kadar ıslak şartlara adapte olamadıkları için 2 haftalık yaşa kadar yüzmelerine fırsat verilmemelidir...okuduklarıma göre yavruların bakımı daha zor...gelinciklerin boğamadıklarını duymuştum fakat net bir bilgim yok ve insanlardan hoşlanmadıkları kesin...ya da benden hoşlanmadılar anlamadım...sürekli bir kaçma kovalama çabası içindeler...
hatta geçen yaz köye gitmiştik ve fotoğraflarını çekmiştim...

Name:  DSCN0629.jpg
Views: 64943
Size:  41.4 KB

Bu bilgileri http://www.besiciftligi.com/turkiye-...iriciligi.html bu adresten buldum...siz de bir göz atın isterseniz...

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön