View Single Post
Eski 21-07-2012, 16:12   #54
leventkatkay
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2012
Goksal kardeş

Alakanıza teşekkür ederim, fidan almak sorun değil ama doğru yerde doğru fidan dikmek lazım, Sulama problemi olmaması için Kurban bayramı Ekim ayına denk geliyor , O zaman dikmeyi düşünüyorum, Fidanların başında olmayacağım deneme baksadı ile 10 adet bazı çeşitler dikeceğim,6 dekar tarlayı şu an bir arkadaş ekip biçiyor, tarlanın bir kenarına dikip basit bir şekilde tel örgü yapacağım , hayvanlar zarar vermemesi için. Duruma göre fidanların iklim şartına hangisi uyum sağlarsa tarlanın geri kalanını iki sene sonra imkanlar çerçevesinde allah ne verdiyse dikeceğim, Çok konuşuluyor, Cevizin bakımı hakkında, inanınırmısınız o kadar şey anlatıyorlar ki, gübre ve sulama yüzünden nerede ise aldığınız ürünle yapılan masraf işin zevkini kaçırıyor, bulunduğum sokakta bir adet ceviz ağacı var İstanbul da Allaha emenet gibi, yarım metre kare su alma alanı var. ne ilaçlama var ne gübreleme yağmur yağarsa o zaman sulanıyor , fakat her senede meyve veriyor., Hiç bir kimyasal gübre kullanmak istemiyorum, doğal olarak 2 senede bir yanmış hayvan gübresi atmak tarla ve çevre için daha iyi olacağını düşündüm. Şimdilik hobi olarak bü işi düşünüyorum zaman içirisinde ne olur bilemem. Bir şey öğrendim aklıma yattı, Ceviz bahçesinin her tarafını sürmek gereksiz bir zaman kaybı olduğunu öğrendim, Mesela 7x4 dikilen bir bahçede sadece 4 er metre aralıktaki ağaçların aralarını çapa yapılığını gördüm 7 metrelik olan yolda sadece çim makinesi ile uzayan otları biçiyorlar, Gübreleme ise çapalanmış ağaç aralarına dökmek yeterli diyorlar. böylece yürüme alanınmız daha temiz oluyormuş . Saygılarımla......

leventkatkay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön