Konu: Cosmos
View Single Post
Eski 19-07-2012, 21:02   #30
Cymbelina
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Benim şöyle oldu: Ben de çocukken hep görürdüm sağda solda ve çok severdim, sanki hafif büyükçe bir papatya gibi. Yıllar önce de canım babam bir yerlerden köklü olarak bir kaç tane alıp getirmişti, diktmiştik, tuttu, sonra onun tohumlarını aldım. O zamanlar buraya üye değildim ama işte el yordamıyla diyelim, insan tohum kesesi olan kısmı anlıyor zaten, oradan tohumlarını alıp sonraki senelerde o tohumlardan ektim ve çıktı hep. Bizim bahçemiz olmadığı için hep balkonda saksıya ektim, ama bahçede daha iyi gelişir sanıyorum. Tam olarak tohum ekimi zamanı nedir net bilmiyorum ama sonucta çoğu mevsimlik gibi bunu da baharda ekince oluyor, genelde sonbahara kadar çiçek veriyor. Ben renkleri hep beyaza yakın uçuk pembeden koyu fuşyaya doğru genel olarak 3 ton olduğunu biliyordum, bendekiler de öyleydi. Ama burada turuncusunun rengini gördüm. Bir müddet sonra seninki de tomurcuklanır sanırım. Benim bu sene hiçbir çiçeğim istediğim gibi olmadı, aylarca hepsi minicik kaplarda torfta sıkış tepiş kaldı, çoğu kurudu gitti, toprağım yoktu, yerim de pek müsait değil. Bu hafta toprağa geçirdim çok geç kalmış olsam da. Baharda bir kaba birkaç tohumunu atmıştım, çıktılar, dediğim gibi kurudular, ben de hoyrat davrandım açıkçası Sonra aynı torfu başka tohum ekmek için kullandım, bir baktım ilk ektiğimde çimlenmemiş 3 tohum çimlendi, şu an 1,5 karış kadarlar, çok cılızlar, belki çiçek vermeden ölecekler. O yüzden şu an çok geç de olsa belki tekrar tohum ekerim bir iki tane, kozmos ve kadife.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön