Araçlar

Bookmark and Share


Çam süslemek Türk adetidir

HABERTURK'te Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı ile Teke Tek Özel'in konuğu olan Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Noel adeti kabul edilen çam süslemeyle ilgili olarak çarpıcı açıklamalar yaptı. Kabul edilenin aksine çam ağacı süslemenin eski bir Türk adeti olduğunu söyleyen dünyaca ünlü Sümerolog Çığ, bu adeti Avrupa'ya Türklerin aktardığını anlattı.

Muazzez İlmiye Çığ, tarihi değiştirecek keşfi şöyle anlattı: "Çam ağacı süslemek tamamıyla Türk adetidir. Yeni Türk devletleriyle münasebetimiz bize yepyeni şeyler öğretiyor.

Eski Türklerde yerin göbeğinden göğe kadar bir ağaç tasavvur ediliyor. Bu hayat ağacı. Sümerlerde de var. Bir ucunda göktanrısı duruyor. Türklerde güneş kutsal ama tanrı olarak kabul edilmiyor.

22 Aralık'ta güneş yeniden fazla olarak dünyayı aydınlatmaya başlayacak. Günler uzamaya başlayacak. Türklerin göktanrısı gün ile geceyi tanzim ediyor gökte. Sözde gün ile gece sürekli münakaşa halinde. 22 Aralık'ta gün geceyi yeniyor. Bunu, "Yeniden doğuş bayramı"nı Türkler kutluyorlarmış.

Türkistan'da bir ağaç varmış, akçam, ve bu akçam vaşka yerde yetişmiyormuş. Akçam getirip eve koyuyorlar, akçamın altına o sene Tanrı onlara güzel şeyler verdi, güzel bir yaşam verdi diye Tanrı'ya hediyeler koyuyorlar. Dallarına da ertesi sene için Tanrı'dan niyaz ettikleri şeyler, adak olarak istedikleri şeyler için paçavra veya kurdela koyuyorlar.

O günlerde büyük bayram, şenlik yapıyorlarmış. Aileler toplanıyor, büyükler varsa ziyaret ediliyor, özel yemekler yeniliyor, güzel elbiseler giyiliyor. Bu adet Türkler yoluyla Avrupa'ya geçti. Konunun Noel'le alakası yok.

İznik Konsili'nde pagan adeti görülen bu adeti İsa'nın doğuşu olarak kabul edelim diyorlar ve bu adet Hristiyanlara geçiyor. Ama ağaç süsleme pek yok, 16. yy'da Almanya'da başlıyor, daha sonra Fransa'ya geçiyor ve dünyaya yayılıyor."

Yeni yılınızı kutlar sağlık,mutluluk dolu daha nice yıllar dilerim.
30-12-2009
Eski 18-01-2010, 18:43  
karaselvi
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 06-09-2007
Şehir: denizli
Mesajlar: 464
Bizim safi halkımız adak ağaçlarına masumane kurdelalar bağlayınca kızar yobazlık hurafelikle suçlardık. Ama avrupalılar güzelim çam ağacını kesip eve getirip bişeyler bağlamaları bize hoş geliyor. Hatta bu bizim adetimiz canım eskidende yapardık diyerek sahiplenmeyemi kalkıyoruz. Benim nasırlaşmış dertlerine bir umutla dilek ağacına kurdele bağlayan insanımım kime ne zararı varda onu hor görüyoruz. El bette ağaçlara bir şeyler bağlamak süslemek kimseye bir fayda getirmez. Ama bu ayrımcılık niye.

Selamlar

karaselvi Çevrimdışı Kurallara Aykırı Mesajı Bildir IP  
Eski 26-01-2010, 14:35  
hidayetcaliskan
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 13-08-2008
Şehir: KAYSERİ
Mesajlar: 56
Adetlerimizi bu kadından öğreneceksek vay halimize. Bir kaç yıl önce de demişti ki "camilerde bir bölüm yapılsın sevişmek isteyenlere muta nikahı kıyılsın orda sevişsinler. hem günah olmasın hemde camiye gelir olsun" İşte böyle basit bir insan.(mı?)

hidayetcaliskan Çevrimdışı Kurallara Aykırı Mesajı Bildir IP  
Yazılım vBadvanced CMPS, Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021