Araçlar

Bookmark and Share


Genel Bilgiler

"Anıt ağaç; yaş, çap ve boy itibariyle kendi türünün alışılmış ölçüleri üzerinde boyutlara sahip olan yöre folkloründe, kültür ve tarihinde özel yeri bulunan, geçmiş ile günümüz, günümüz ile gelecek arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta doğal ömre sahip olan ağaçlardır."Dünyanın en zengin flora merkezleri arasında sayılan ülkemizde 9000 den fazla otsu ve odunsu bitki doğal olarak bulunmaktadır. Anadolu'nun değişik yörelerinde karşımıza çıkan 3000 bitki türünü dünyanın başka yerlerinde görme olanağı yoktur. Bu zenginliğin nedenleri, ülkemizin coğrafi konumu ve topoğrafik yapısı ile, Anadolu Yarımadası'nın son Buzul Çağı'nı yaşamamış olmasıdır.

Günümüzde endüstrileşme sürecinin getirdiği hava kirliliği ve küresel ısınma gibi çevre sorunları bilinçli halk kesimlerinde yeşili koruma davranışını yaşamsal tutku haline getirmiştir. Çünkü, ulusal sınır tanımayan çevre sorunları ancak uluslararası işbirliği ile çözülebilecek niteliktedir. Bu bağlamda her kesimin buluştuğu tek ortak payda, yeşil dokunun her türlü önlem alınarak mutlak surette korunması ve gelecek kuşaklar için saklanmasıdır.

Doğal ve kültür mirasımızın en özgün temsilcileri olan anıt ağaçlar süzülüp geldikleri yüz yıllar içinde pek çok tarihsel olaya tanıklık etmiştir. Birey ve toplum psikolojisi üzerinde büyük etkisi olan anıtsal ağaçların gelecek kuşaklar için saklanılması, çağdaş çevreciliğin birincil görevleri arasında sayılmalıdır.

Anıt ağaçların yaşayan varlıklar oluşu, kendilerine özel ilgi gösterilmesini gerektirmektedir. Toplumun ortak mirası olan bu ağaçların gerçek anlamda korunabilmesi, bunların ancak topluma mal edilmesiyle mümkündür. Tesbit ve tescil bu bağlamda en önemli aşamadır.

Her belediyenin bu konuda kendi sorumluluk alanları içindeki durumu ortaya koyması, 2863 sayılı kanunun amir hükmüdür. Bu nedenle, belediyeler tarafından yapılacak böyle çalışmaların yasal bir zorunluluk olduğu bilinmeli

Prof Dr. Ünal Asan

Daha fazla bilgi için soldaki menüyü kullanabilirsiniz...
02-01-2005
Yazılım vBadvanced CMPS, Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021