Araçlar

Bookmark and Share
Bonsai fotoğrafı çekerken ışık kullanımı

Fotoğrafta ışık kullanımı

Günümüzde otomatik / digital makinelerin artması beraberinde bir sorunu da getirdi. Uygunsuz flaş kullanımı. Bu makineler, gerekli gereksiz, her fırsatta flaş kullanma eğiliminde. Bu da, zaten minik olan bonsainizin ayrıtılarının kaçmasına neden oluyor.

Ne yapılabilir?

Öncelikle makine üstü flaşınızın otomatik çalışmasını iptal edin.

Tripod kullanın (3 bacaklı fotoğraf makinesi ayağı)

Eğer makro çekim flaşınız varsa (yakın çekimlerde kullanılan objektifi çember şeklinde saran ya da yine objektife bağlı bir çubukla sağlı sollu duran iki minik flaş) bunu tercih edin. Sağ ve soldan gelen fazla ışıklar birbirini öldürdüğü gibi sadece önden gelen ışığın yolaçacağı sert gölgeleri de ortadan kaldırır.

Bu flaşlar pahalı olduğundan herkeste olmayabilir.

Eğer senkron çalışan iki flaşınız varsa bonsainize yaklaşık 35-45 derece açı ve 50-75 cm mesafe ile yerleştirerek de yapabilirsiniz. Flaşınız yok ama iki aynı özellikle çalışma lambanız varsa bunları da aynı şekilde kullanabilirsiniz.

DİKKAT! bu durumda lambaları çekimden çok kısa süre önce açın. Aksi takdirde oluşacak ısı bonsainize zarar verebilir. Bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise; ampul olarak mutlaka beyaz ışık verenler tercih edilmeli ve makinanızda eğer beyaz ayarı (white balance compansation) yapılabiliyorsa bu da ayarlanmalıdır.

Son ve çok daha ucuz bir yöntem ise,

Bol güneşli bir gün bekleyin.

Daha önceden anlatıldığı gibi bir beyaz fon oluşturun. Perdelerinizi tamamen açın. Camınızın tamamını beyaz ince pellur kağıt ile kaplayın. Cama yakın bir yere bir masa, masanın üstüne beyaz fon ve onun üzerine de bonsainizi yerleştirin. Yerleştirme; fon pencereye 45-60 derece ile bakacak şekilde olsun. Dikkat fotoğraf çekerken gölgeye neden olmadığınıza emin olun. Daha sonra pencereden gelen ışığa tam dik olacak şekilde bonsainize yakın bir yere beyaz bir kağıt ya da karton yerleştirin. Flaş kullanmayın.

Mutlaka birkaç farklı enstantane ( açılıp kapanma hızı) ayarında ikişer üçer çekim yapın.

Son olarak eğer sergilemek /göstermek amaçlı değil ancak örnek vermek veya soru sormak amacıyla çekim yapıyorsanız bonsainin büyüklüğü hakkında da bir referans olmasında fayda var. Bunun için lütfen sigara kutusu bira şişesi gibi (bunlardan nette çok var) malzemeler yerine skalası iyi okunan bir cetvel kullanın. Hem daha estetik hem de daha bilimsel olmuş olur. Objektifiniz de bonsai ve cetvele paralel yükseklikte olsun.

Umarım işinize yarar.

Sevgiler ve saygılar
Taylan
14-11-2005
Yazılım vBadvanced CMPS, Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2022