Araçlar

Bookmark and Share
Sulama ne zaman yapılmalı?

Sulamanin ne zaman yapilacağı ağacin cinsine gore farklilik gosterir. mesela cam, ceviz ve kestane gibi agaclarin topragi zeminden 2-3 cm derinligine kadar kurudugunda sulama yapilmali.

Bu da kis aylarinde haftada bir, yaz aylarinda da 3-4 gunde bire kadar duser. toprak sulamasinin yaninda bir de sprey ile yapraklari nemlendirmek gerekir. bunu da mutlak suretle ya sabahin erken saatlerinde (bitkilerin durdugu yer sabah gunesi almiyorsa) ya da gece gec vakitte yapilmali.

Yapraklar bu sayede nemlerini korurken tum bitkinin de su ihtiyacini karsilar. gunes almadigi zamanlarda yapilmasinin tek sebebi ise su damlaciklarina gunes isigi geldiginde her bir damlacik mercek etkisi yaparak yapraklarin yanmasina neden oluyor. Bu spreyleme islemini ben yaz aylarinda neredeyse her aksam yapiyorum. Kisin biraz daha seyrek oluyor araliklari.

Kaan Çolak
07-07-2005
Eski 14-07-2005, 09:53  
Erkan Aktaşgül
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 30-06-2005
Mesajlar: 98
Akşamları ve geceleri sulama

Sulama aralıkları konusunda Kaan'a genel olarak katılsam da birçok kaynakta sulamanın akşamları-geceleri yapılması gerektiği şeklindeki inancın bir efsane olduğundan bahsediliyor, yaprakların yanmasının sebebinin su damlacıkları değil esas aşırı güneş ışığına maruz kalan yaprağın yeterli nemi bulamaması olduğu belirtiliyor.
Ben de ilk başlarda ağaçlarımın yapraklarına su püskürtmek için akşamları beklerken artık günün en sıcak vaktini seçiyorum özellikle. Ve akşamları püskürttüğüm dönemde ağaçlarımda mantar sorunları ile sık sık karşılaşırken bu işlemi gündüzleri yapmaya başladıktan sonra mantar sorunlarım neredeyse tamamen yokoldu.
Bu zamanlarda püskürtme yapılmasının açıklaması olarak da ağaçlara ne zaman ihtiyacı varsa o zaman su verilmesi gerektiği prensibi gösteriliyor. Ağaç neme güneşin en yakıcı olduğu zamanlarda ihtiyaç duyuyor ve dolayısıyla o sıralarda sulamak ve su püskürtmek gerekiyor. Dediğim gibi ben artık bu yöntemi kullanıyorum ve sonuçlarından çok memnunum.

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı Kurallara Aykırı Mesajı Bildir  
Yazılım vBadvanced CMPS, Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2022