Araçlar

Bookmark and Share


Kedi kumu (Bonsai toprağı olarak kullanma)

Akadama, Turface ve Seramis bonsai'nizi dikebileceğiniz en iyi inorganik toprak karışımları arasında. Maalesef, eğer özelliklede çok fazla ağacınız varsa bu topraklar hem bulması güç hem de pahalı. Yeni başlayanlar içinse sadece 1-2 saksıya koymak içinde büyük ve pahalı bir torba toprak almak gereksiz. Temel olarak bu toprak karışımları küçük topaklar veya tanecikler oluşturması için yakılmış veya ısıtılmış kil parçacıklarından oluşur ki bunlar suyu çok iyi tutarlar ve sonra da süzerek verirler ki bu da bonsai'nizin yetişmesi için ideal olanıdır.

Bazı kedi kumu ürünleri tam olarak yanmış kil parçacıklarıdır. Son 10 yıldır kedi kumu olarak yapılmış kil taneleri kullanan, gönüllü ve bilgili bir akademisyen 6 ay önce beni bununla tanıştırdı. Şaşkınlığıma karşın, yaptığım kısmi uygulama bunun Akadama ve Seramis'e tercih edilebilecek mükemmel bir malzeme olduğunu kanıtladı. İngiltere'de "Premium Lightweight" diye adlandırılan ve bulması çok kolay olan Tescos marka ürünü kesinlikle tavsiye edebilirim. Şüphesiz bonsai toprağı olarak kullanılabilecek başka markalar da vardır, ancak Tescos benim denediğim ve dolayısıyla önerebileceğim tek marka.

Ben şimdi bu ürünü hiçbir yanetki olmaksızın kendi bonsai'mde çelikleme, air-layering ve yamadori (toplama ağaçlar) da kullanıyorum.

"Premium Light" birçok ağaç için tek başına, veya ardıç, çam ve diğer daha kuru toprak isteyen ağaçlar için eşit miktarda iri taneli kumla karıştırılarak kullanılabilir.

İNGİLTERE DIŞINDAKİ YERLER

İngiltere dışında, bu işe uygun alternatif marka bulmak için, çeşitli ürünleri deneyip test etmeniz gerekiyor. Çok az kedi kumu markasının paketinin arkasında içindekiler yazılı olduğu için, bu zor olabilir.
  • Kağıt, ağaç yongası veya kil (çamaşırcı toprağı) gibi maddeler içeren ürünleri ıslandıklarında kabardıkları için kullanmaktan sakının.
  • Ayrıca yanmamış kil parçacıkları içerme ihtimali yüksek olan ucuz kil ürünlerini kullanmaktanda sakının. Yanmamış kil parçacıkları ıslandığında şişerek bir araya gelip kümeler oluşturur ve kuruduğunda da ufalanır. Bu yığınlar çökerken ve kalığlaşırken ağacınızın köküne büyük zarar verir ve kökün çürümesine sebep olur. Düzgün sulama hemen hemen imkansızlaşır.
En önemli nokta aldığınız kedi kumu kil taneciklerinin zaman içinde değişmeden yapılarını korumalarıdır.

Yeni bir ürünün yapısını koruma yeteneğini test etmek için,
  • önce suyla ıslatın ve taneciklerin çöküp çökmediğini kontrol edin.
  • Sonra ıslak tanecikleri birkaç günlüğüne dondurucuya koyun ve çıkarıp buzu çözündüğünde tanecik yapısını koruyup korumadığına bakın. Parçalara ayrılan hiçbir ürünü kullanmayın.
  • Islakken veya donmuşken parmaklar arasında ayırmanın mümkün olmaması, kullanmakta olduğum "Premium Lightweight" in taneciklerinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.
  • Son olarak eğer herhangi bir şüpheniz varsa, granülleri önce çelikleme ve yeni fide ekiminde kullanın, ki bunlar (çelik veya fide) toprakta kötü bir durum varsa daha çabuk reaksiyon verir ve bunların kaybını atlatmak yetişmiş bir bonsai'nizin kaybını atlatmaktan daha kolay olur.


PARFÜMLÜ KEDİ KUMU

Çoğu kedi kumu parfümlüdür; ama bu parfümler suyla temas ettiğinde çabucak kayboldukları için hiçbir problem yaratmazlar. Eğer şüphe ederseniz, kullanmadan bir hafta önceden sulamak hepsini değilse de çoğunu çıkarır.

Bazı ürünler kokuların tesirini yok etmesi için sodyum bikarbonat içerir. Sodyum bikarbonat toprakta herhangi bir parfümden daha kalıcıdır. Bununla birlikte, yaptığım araştırmalar gösteriyor ki sodyum bikarbonat güllerde ve alıç, yaban elması gibi diğer gülgiller ailesi üyelerinde küflere karşı mantar öldürücü ilaç olarak da kullanılıyor.

Cornell Üniversitesi araştırmalarına göre, testlerdeki sodyum bikarbonat'ın yol açtığı tek bitki hasarı, yüksek konsantrasyonda sodyum bikarbonatla yapraklar speylenirse bazı yeşil yapraklı bitkilerin yaprakları yanıyor.

Ayrıca Cornell testleri gösteriyor ki, sodyum bikarbonat bitki dokusundaki, topraktaki veya sulama suyundaki sodyum seviyesini yükseltmiyor.

Sodyum bikarbonat alkali bir madde ama kedi kumunda toprağın pH'ını (asiditesini) etkilemek için çok düşük miktarda vardır. Ayrıca, anladığım, sodyum bikarbonat asitleri nötralize etmesine rağmen alkaliniteyi yükseltmiyor. Bununla beraber, herhangi bir kedi kumunu ilk kez kullanacağınızda pH'ını ölçmenizi tavsiye ederim. Tescos "Premium Lightweight" kedi kumunda benim yaptığım testler nötr (pH=7) gösteriyor.

SONUÇ

Kedi kumu kullanma imkanı, bonsai için diğer inorganik topraklara oranla daha düşük fiyatla, mükemmel ve kolay elde edilebilir bir toprak ortam şansını sağlıyor. Tescos "Premium Lightweight" benim ağaçlarımda mükemmel sonuç verdi. Bununla birlikte, bu ürün deneyimime dayalıdır ve İngiltere dışındaki uygun alternatif toprak bulmayı uman okuyucuların çok dikkatli olması gerekir.http://www.bonsai4me.com/Basics/Basicscatlitter.htm
Çeviri: Eylem Nalbantoglu
19-09-2005
Eski 01-09-2010, 16:04  
paski
/
 
Giriş Tarihi: 01-09-2010
Şehir: kırklareli
Mesajlar: 0
merhaba ben serhat bu konu hakkında bir sorum olucaktı acaba sadece kedi komu mu kullanıcam yoksa başka bir toprakla mı karıştırıcam şimdiden teşekkürler

paski Çevrimdışı Kurallara Aykırı Mesajı Bildir IP  
Eski 17-05-2012, 12:29  
viktormarkin
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 16-05-2012
Şehir: istanbul
Mesajlar: 9
Çok ilginç .. Deneyerek neler öğrenebiliyor insan...

viktormarkin Çevrimdışı Kurallara Aykırı Mesajı Bildir IP  
Eski 09-12-2014, 22:57  
aslancaglar
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 09-12-2014
Şehir: Antalya
Mesajlar: 2
Bulan varmi hangi magazadan bulabiliriz ?

aslancaglar Çevrimdışı Kurallara Aykırı Mesajı Bildir IP  
Yazılım vBadvanced CMPS, Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021